Tepelné Čerpadlá


Princíp činnosti

Tepelné čerpadlo (TČ) je zariadenie, ktoré dokáže čerpať teplo z miesta s nižšou teplotou na miesto s vyššou teplotou. Teplo môže odoberať napríklad zo vzduchu vonkajšieho prostredia a odovzdáva ho do vykurovacieho systému domu. Aby dokázalo TČ previesť toto teplo, potrebuje dodať inú, obyčajne elektrickú energiu. Zisk tepla z okolitého prostredia na vykurovanie je však vyšší v porovnaní so spotrebou elektriny na pohon TČ, teda z 1 kWh spotrebovanej elektriny je možné bežne získať 3 až 4 kWh tepla v prípade dodržania určitých podmienok.

 

Všeobecne platí že čím väčší je rozdiel teplôt na primárnej strane (napríklad vonkajší vzduch -11°C) a sekundárnej strane (napr.vyhrievaná voda UK 55°C) tepelného čerpadla (čo je delta t=66°C) , tým menšia je účinnosť. Na výkon 4 kWh už napríklad spotrebuje čerpadlo 3 kWh namiesto 1 kWh. Napríklad pri návrhu UK s tým treba vždy počítať a dodržať predpísané pracovné teploty výrobcu čerpadla.

Ideálna možná dosiahnuteľná delta t v našich zemepisných šírkach je v priemere za obdobie vykurovacej sezóny okolo 41°C , čo vie dosiahnuť iba navrhnuté podlahové vykurovanie, ktorému postačuje teplota média v UK 30°C pri -11°C vonku.

Pri tepelnom čerpadle tepelný výkon z 1 kW elektrickej energie závisí od hodnoty COP. Priemerná hodnota COP sa pohybuje okolo 3-5. Znamená to, že energia vyrobená z tepelného čerpadla je 3-5 krát lacnejšia ako  energia z priameho elektrického vykurovania.


Tepelné Čerpadlo - VZDUCH-VODA

Tepelné čerpadlá vzduch – voda sú vyhľadávané vďaka ich jednoduchej inštalácií a vhodnosti do každej lokality. Na získavanie tepelnej energie nepotrebujete žiadne vrty ani zemné kolektory. Zdrojom energie je vonkajší vzduch, z ktorého dokáže tepelné čerpadlo využívať energiu aj pri extrémnych mrazoch. Celý systém sa skladá z vonkajšej jednotky a vnútorného hydroboxu.

Pomocou hydroboxu sa transformuje energia zo vzduchu do vody, odkiaľ je následne používaná pre vykurovanie a  ohrev teplej vody. Vnútorné hydroboxy obsahujú kompletný riadiaci systém a hydraulické komponenty.
Teplné Čerpadlá MITSUBISHI ECODAN

Jednotky vhodné zvlášť pre nízkoenergetické domy. Garantovaná oblasť použitia vonkajšej jednotky je medzi –15 a +35 ° C.

Kompletné systémové riešenie pre celoročné vykurovanie pre väčšinu regiónov. Funkcia vykurovania až do vonkajšej teploty -20°C. Pri vonkajšej teplote -15°C poskytuje stále 60 -70% z nominálneho výkonu. Je vybavená funkciou automatického rozmrazovania.

Kompletné systémové riešenie pre celoročné vykurovanie pre veľmi chladné regióny. Funkcia vykurovania až do vonkajšej teploty -28°C. Do vonkajšej teploty -15°C poskytuje stále 100% nominálneho výkonu. Je vybavená funkciou automatického rozmrazovania.


Vnútorné HYDROBOXI k TČ Mitsubishi ECODAN

Rozdeľujú sa podľa toho, či je hydromodul bez vstavaného zásobníka TUV, alebo s integrovaným nerezovým zásobníkom. Ďalšia možnosť je zvoliť hydromodul iba s funkciou vykurovania, alebo aj s možnosťou chladenia. Vnútorné hydroboxy sa delia na verziu so vstavaným 200 a 300 litrovým nerezovým zásobníkom a na verziu s možnosťou pripojenia externého zásobníka vody. Všetky moduly obsahujú kompletný riadiaci systém a hydraulické komponenty. Tieto vodné moduly sa pripájanú k vonkajším jednotkám Eco Inverter, Power Inverter a Zubadan, s ktorými tvoria originálne systémové riešenie vykurovania a ohrevu teplej vody. Vynikajúca je spotreba a energetická efektivita, za čo jednotka vďačí pokročilej regulácii systému. Samozrejmosťou je možnosť pripojenia cez WiFi.
Ak uvažujete o vykurovaní prostredníctvom tepelného čerpadla, neváhajte nás kontaktovať. Stačí kliknúť na tlačidlo, vyplniť základné informácie, prípadne priložiť projektovú dokumentáciu a odoslať. Náš technik vás bude kontaktovať.