Rekuperácia

Princíp fungovania REKUPERÁCIE


Rekuperácia vzduchu je spätné získavanie tepla z odsávaného vzduchu. Funguje je to tak, že z obytného priestoru sa odsáva vzduch, ktorý je vykúrený na izbovú teplotu iným zdrojom tepla ako radiátor, podlahové kúrenie a  pod. Do obytného priestoru sa zároveň privádza čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia, ktorý má však nízku teplotu. Obidva tieto vzduchy (odpadný aj prívodný) prechádzajú cez krížový výmenník tepla, tzvn. rekuperátor, v ktorom ohriaty odpadový vzduch odovzdá teplo čerstvému prívodnému vzduchu.


Nútené vetranie s rekuperáciou tepla

Vetranie obytných priestorov je v nových moderných stavbách v ktorých sa zvlášť dbá na energetické straty a tesnosť stavby nutnosťou. Tak isto je vhodné nútené vetranie s rekuperáciou tepla (rekuperácia) montovať do starších rodinných domov, ktoré boli rekonštruované. Zabraňuje sa tým nezdravému životnému prostrediu a rôznym hubovým a plesňovým organizmom, ktoré vznikajú nedostatočnou cirkuláciou vzduchu, vysokou vlhkosťou a vysokou hladinou oxidu uhličitého.

Samozrejme, že vetrať ide aj inými spôsobmi ako rekuperáciou. Ale aký je potom dôvod nákupu čo najtesnejších okien a čo najväčšej izolácie obvodových stien, stropov a podlahy domu keď veľkú časť ušetreného tepla vypustíme von oknom? Spätné získavanie tepla, čiže rekuperácia v podstate znamená, že teplom, ktoré by sme inak vypustili oknom nenávratne preč dokážeme ohriať čerstvý vzduch. Dokonca až s 90% účinnosťou. To znamená, že ak máme vo vnútri 22°C a vonkajšia teplota je -10°C  tak dokážeme ohriať prívodný vzduch až na 19 °C.  A bez nutnosti elektrického ohrevu vzduchu s nákladmi len na chod ventilátorov. Tieto náklady sú v porovnaní z ušetrenou energiou zanedbateľné.

Rekuperáciou dokážeme ušetriť v zimných mesiacoch 40 až 50% energií na vykurovanie. Samozrejmosťou je ,že vonkajší vzduch je prefiltrovaný filtrami, ktoré sú súčasťou rekuperačného zariadenia

Veľkou výhodou je aj pohodlie a komfort pri využívaní núteného vetrania s rekuperáciou. Na ovládacom panely si nadstavíte presný časový úsek kedy počas dňa sa vetranie spustí a na aký výkon. Rekuperácia tepla tak isto zabráni veľkým výkyvom teploty pri klasickom vetraní oknami. Zo záťažových miestností ako sú sociálne zariadenia a kuchyne veľmi rýchlo odvedie príliš vlhký a znečistený vzduch.

Pri rekonštrukcii starších rodinných domov, sa väčšinou dbá na vizuálnu stránku a zníženie tepelných strát a energetickej náročnosti posilnením izolácii, ale málokto si uvedomí, že pri stavbe týchto rodinných domov boli použité materiály úplne inej kvality a konzistencie ako sú na dnešnom trhu. Tak isto sa v minulosti nedbalo na hydroizolácie a tepelné mosty. Preto v takto rekonštruovaných rodinných domoch vzniká vysoká vlhkosť, čím sa tvoria plesne na stenách, ktoré je vidieť aj cítiť a prostredie je priamo až škodlivé.

Tomuto sa dá zabrániť práve riadeným vetraním za pomoci rekuperačnej jednotky. Či už centrálnej, alebo lokálnej. Takto sa obytných priestoroch zvýši výmena vzduchu a zníži sa vhodnosť prostredia pre tvorbu nežiadúcich organizmov. A to všetko komfortne, bez toho aby na to človek musel myslieť.

V lete môžeme rekuperačné zariadenie využívať na vychladzovanie obytných priestorov v noci, keď klesá vonkajšia teplota. V tom prípade je ale nutné aby mala rekuperačná jednotka by-pass, prípadne letnú náhradu rekuperátora.Rekuperačné jednotky


Rekuperačná jednotka DAPHNE je vzduchotechnické zariadenie, ktoré nasáva potrubím vzduch z vonkajšieho prostredia a odovzdáva mu teplo z odvádzaného (ohriateho) vzduchu, bez toho aby došlo k ich zmiešanie. Ďalej je čerstvý vzduch dopravovaný potrubím do jednotlivých miestností. Prívodné a odvodné vzduch je tiež filtrovaný. V opačnom smere zariadení nasáva vzduch z miestností, odoberá mu teplo a vyfukuje ho do vonkajšieho prostredia.

Rekuperačné kompaktné jednotky DAPHNE sú k dispozícii v troch nominálnych prietokoch 200, 300 a 500 m3/h. Tieto veľkosti sú vhodné pre nástennú inštaláciu v bytoch, bytových a rodinných domoch. Tento rad vzduchových prietokov pokrýva potreby väčšiny rezidenčných aplikácií. DAPHNE sa tak stane nenápadným spoločníkom Vašej domácnosti. Je veľmi tichá a nebudete ju ani počuť.

Jednotka DAPHNE je vybavená vysoko účinným hliníkovým protiprúdovým výmenníkom s celosvetovo uznávanou certifikáciou EUROVENT, ktorý vďaka špeciálnemu tvaru lamiel umožňuje dosiahnuť až 93%-nú účinnosť spätného získavania odpadového tepla .

Jednotka DAPHNE je ponúkaná v prevedení s energeticky úspornými EC ventilátormi s nízkym SFP a tichým chodom. Jednotka DAPHNE je vybavená filtrami G4 na prívode a na odvode, ich konštrukcia umožňuje jednoduchú výmenu. Štandardom je indikácia zanesenia filtrov.

Veľkou výhodou tejto jednotky je jej kompaktná veľkosť. Rekuperačná jednotka DAPHNE dopĺňa úspešnú radu jednotiek VENUS, ktorá je určená pre podstropnú inštaláciu.


Rekuperačná jednotka DF EVO

 • zduchový výkon 150 a 200 m3/hod
 • diagonálny protiprúdový rekuperátor, účinnosť až 95%, možnosť entalpického výmenníka
 • energeticky úsporné EC ventilátory s nízkym SFP a tichým chodom
 • jedno prevedenie pre horizontálnu/vertikálnu inštaláciu na strop a stenu
 • ľavé/pravé prevedenie
 • výška jednotky 210mm
 • filtre ISO Coarse 60% (G4) pre prívod a odvod, odnímateľné kryty pre jednoduchú výmenu
 • čelný a zadný panel vyrobený z práškovo lakovaného oceľového plechu, biela farba RAL 9010
 • možno pripojiť bezdrôtový snímač vlhkosti a RH
 • IOT – internet of things, APP, Modbus
 • bezdrôtové inteligentné multifunkčné ovládanie

 

 

 


Rekuperačná jednotka Venus

Rekuperačná jednotka Venus  je vzduchotechnické zariadenie, ktoré nasáva potrubím vzduch z vonkajšieho prostredia a odovzdáva mu teplo z odvádzaného (ohriateho) vzduchu, bez toho aby došlo k ich zmiešanie. Ďalej je čerstvý vzduch dopravovaný potrubím do jednotlivých miestností. Prívodný a odvodný vzduch je tiež filtrovaný. V opačnom smere zariadenie nasáva vzduch z miestností, odoberá mu teplo a vyfukuje ho do vonkajšieho prostredia. 

 • vzduchový výkon 140, 150, 300, 500 a 700 m3/h
 • dve rozmerové rady
 • diagonálne protiprúdový rekuperátor, účinnosť až 93%
 • jednotky s EC motormi je možné dodať v prevedení s entalpickým výmenníkom
 • dve provedenie motorů AC nebo EC
 • výška jednotky 270mm (pre veľkosť HRV14, HRV15 a HRV30), ideálne do podhľadov
 • výška jednotky 360mm (pre veľkosť HRV50 a HRV70)
 • trieda filtrácie pre AC ventilátory M5 (prívod) + G4 (odvod), pre EC ventilátory F7 (prívod) + G4 (odvod)
 • možné pripojiť snímač vlhkosti, snímač CO2, PIR čidlo​​​